V utorok 29. júna sa všetci študenti nášho gymnázia zúčastnili na zaujímavej besede s cestovateľom Robom Kočanom v priestoroch RAMAGU. Po úvodnom zoznamovaní prišli na rad otázky cestovateľa , či sme už preberali na geografii tému India a čo o nej vieme. Naše rozpaky sa rýchlo rozplynuli, rozvinula sa príjemná debata a potom sme sa za zvukov podmanivej indickej hudby postupne dozvedeli množstvo zaujímavých informácií o tomto veľkom štáte. Cestovateľove zážitky z jeho cesty vo štvorčlennej skupine (okrem iného výhodnej z finančného hľadiska), ich konfrontácie s miestnou kuchyňou, opisy milých miestnych ľudí, rozmanitej a nádhernej prírody, zvláštnych náboženstiev a zvykov, to všetko sa striedalo počas približne dvojhodinovej prednášky a aj v následnej diskusii. Každý účastník besedy si určite odniesol množstvo dojmov a možno niekto aj inšpiráciu na ďalekú cestu.
Novinky
Zaujímavá beseda s cestovateľom o Indii
Deň vo svete fyziky
V našej škole sa dňa 28.6.2021 uskutočnil Deň vo svete fyziky, na ktorom sa zúčastnilo 35 študentov. V tento špeciálny deň naši vyučujúci a budúcoroční maturanti predviedli, že fyzika nie je len o teórii a vzorcoch, ale predstavili fyziku ako svet pokusov a meraní.
V učebni fyziky sme pre žiakov pripravili stanovištia s rôznymi druhmi merania. Prvé stanovište bolo venované pružnej a nepružnej zrážke vláčikov na dráhe Vernier. Tento systém podporovaný počítačom sme získali pomocou projektu Rozvíjame kompetencie pre školu i život. Pomocou tohto systému sme odmerali so senzorom svetla aj svietivosť osvetlenia svojho mobilu. Dokonca sme dokázali odmerať rýchlosť prúdenia vody novým senzorom. Pomocou dráhy Vernier sme žiakom ukázali aj zmiešanie základných svetelných farieb. Žiaci si vyskúšali aj zobrazovanie lúčov pomocou šošoviek- spojky, rozptylky. Ukázali sme si aj odraz a lom svetelných lúčov pomocou nových optických pomôcok. Zostavovali sme jednoduché elektrické obvody, v ktorých sme zapojili elektrický zvonček, cievky, žiarovky a iné súčiastky. V závere si žiaci mohli vyskúšať aj prácu s autíčkom na vodíkový pohon na diaľkové ovládanie. Samostatne zostavovali podľa návodov rozličné elektrické obvody pomocou stavebnice Boffin.
Už sa tešíme na ďalší takýto deň, pretože bol prínosom nielen pre nás pedagógov, ale hlavne pre našich študentov.
2
Školský časopis
Na svete je nové číslo školského časopisu :)
Ďakujeme redakčnej rade a prajeme príjemné čítanie.
Erasmus+
Aj naďalej pokračujeme v medzinárodnom projekte s Talianskom a Španielskom, ktorý je zameraný na kultúrne a historické prvky vybraných hradov. Výskumné a študijné aktivity plánované v projekte nebolo možné uskutočniť podľa plánu. Počas pandemickej situácie zatvorených škôl a aj kultúrnych pamiatok bola práca na projekte veľmi sťažená. Počas dlhej doby nebolo možné navštíviť vybrané hrady a skúmať podobnosti a rozdiely. Rovnako nebolo možné uskutočniť výmenné pobyty v partnerských krajinách s cieľom navštíviť hrady vybrané partnerskými školami, skúmať ich a porovnať svoje zistenia.
Podarilo sa nám však splniť čiastkové úlohy a uskutočniť spoločnú videokonferenciu, ktorej predchádzalo vyhľadávanie rôznych mýtov a legiend, ktoré sú spojené so vznikom vybraných hradov i životom na nich, s mestom aj okolím. Každý žiak si pripravil svoj príspevok na Padlet a počas videokonferencie pridal ďalšie informácie a zaujímavosti. Po dlhej dobe sme sa zase mohli vidieť a počuť a dozvedeli sme sa zaujímavé, miestami i neuveriteľné, ba až strašidelné príbehy. My sme im porozprávali o kniežati Lubinovi a jeho zmluve s diablom aj o mníchovi Cypriánovi. Od Španielov sme sa dozvedeli, prečo sa Madridčania nazývajú „mačky“ a o tom, že kostol San Ginés je strážený bezhlavým strážcom. Taliani nám povedali legendu o hadovi aj o dobrom duchovi, ktorý stráži miestnych obyvateľov. To sú len niektoré z množstva zaujímavých príbehov, ktoré sme si vypočuli. Aj vy si ich môžete prečítať na tomto linku https://padlet.com/dkrajgerova/msiwqtqzq9jv.
Veľmi sme privítali možnosť požiadať o predĺženie projektu o jeden celý rok, v ktorom plánujeme dobehnúť zameškané a hlavne uskutočniť plánované výmenné pobyty.
Záujem o štúdium na VŠ
Dlhodobo stúpa podiel absolventov, ktorí majú záujem o vysokoškolské štúdium. Z 21 čerstvých absolventov gymnázia sa chystá pokračovať v štúdiu na vysokej škole 20, čo predstavuje 95%. Celkový počet podaných prihlášok – 51 svedčí o tom, že sa absolventi zväčša hlásili aj na viacero vysokých škôl a aj na štúdium rôznych študijných odborov.
Najväčší záujem bol o štúdium na vysokých školách v Košiciach a v Prešove. Až 53% študentov sa rozhodlo pre štúdium na UPJŠ (21%), TUKE (17%) a Prešovskej univerzite (15%). Záujem bol však aj o štúdium rôznych odborov na ostatných slovenských univerzitách. Absolventi sa hlásili i na vysokú školu v Českej republike a na viaceré univerzity v Dánsku.
Najviac ich lákalo štúdium pedagogiky (27%), informačných technológií (21%) a prírodných vied (16%). O štúdium architektúry/stavebníctva a politológie/medzinárodných vzťahov malo záujem 8% absolventov. Ostatné študijné odbory boli zastúpené v menšom počte: ekonomika (6%), psychológia (4%), zdravotníctvo (4%), právo (2%) a manažment (1%).
Metóda Goldlist
V závere školského roka si tretiačky Ester Švienta a Janka Tyrpáková pripravili pre svojich spolužiakov aj žiakov nižších ročníkov zaujímavú prezentáciu o inovatívnej metóde učenia sa slovnej zásoby v cudzom jazyku – Goldlist. Je to revolučná metóda, ktorá umožňuje naučiť sa kvantá nových výrazov bez memorovania a bez uvedomenia si, že sa vôbec učíme. Metóda Goldlist je vhodná pre každého. Goldlistovať môžu veční začiatočníci aj tí, ktorí sa chcú v jazyku posunúť na vyššiu úroveň.
Počas prezentácie nám tretiačky vysvetlili podstatu metódy, jej pravidlá a postup pri vytváraní zoznamov slovnej zásoby. Veľmi cenné boli odporúčané zdroje, ktoré využívajú dievčatá pri goldlistovaní a ich vlastné skúsenosti, užitočné tipy a triky. Žiaci si mohli zalistovať aj v ich vlastných goldlistových zošitoch. Dievčatá sa učia slovnú zásobu touto metódou už dlhšiu dobu a výsledky sú naozaj badateľné, čo dokazuje jej úspešnosť a efektivitu.
Veríme, že metóda Goldlist zaujala aj ďalších našich žiakov a nájde si medzi nimi svojich stálych priaznivcov.
Test profesijnej orientácie
V rámci kariérneho poradenstva, ktoré má našim žiakom pomôcť rozhodnúť sa pri voľbe voliteľných a maturitných predmetov a následne aj profesijnej orientácie po skončení štúdia, sme v III.G v spolupráci s CPPPaP v Kežmarku uskutočnili Test profesijnej orientácie. V utorok 22.6. strávili tretiaci 3 vyučovacie hodiny s pani psychologičkou Mgr. Janou Krettovou, ktorá zisťovala všeobecnú úroveň intelektových schopností, ich štruktúru, osobnostné predpoklady, záujmy, hodnotovú orientáciu i ďalšie potenciály žiakov. Cieľom testu je poukázať na ich silné stránky i rezervy, v zisťovaných charakteristikách, a tak napomôcť ďalšiemu osobnostnému vývinu. Výsledky budú konzultované individuálne s každým žiakom na začiatku budúceho školského roka.
ECDL
Certifikáty systému ECDL sú medzinárodne rešpektovanými dokladmi o tom, že ich držiteľ dosahuje požadovanú úroveň (štandard) znalostí a zručností z príslušnej oblasti IT, ktorú preukázal na testoch podľa celosvetovo platnej metodiky.
V dňoch 15. a 16. júna bolo testovaných Školským výpočtovým strediskom v Liptovskom Mikuláši 24 študentov. Testovanie študentov je sprístupnené a hradené v rámci celonárodného projektu IT akadémia, v ktorej je naše gymnázium zapojené.
Teší nás, že kompetencie našich študentov vo sfére informačných a komunikačných technológií sú potvrdené aj externou certifikovanou spoločnosťou a veríme, že dané kompetencie budú vo veľkej miere využívať vo svojom živote.
On line stretnutia k používaniu a predlžovaniu ISIC preukazov.
Vážení rodičia, milí stredoškoláci!
Radi Vás privítame na krátkom online stretnutí.
Dozviete sa prečo a ako je potrebné predlžiť platnosť ISIC preukazu.
Zodpovieme Vaše otázky k využitiu preukazov.
Termíny a linky stretnutí nájdete tu: https://isic.sk/onlinestretnutia/
Vyberte si svoj čas a vyhrajte peknú cenu!
Vidíme sa :)
Tím ISIC
ISIC
2. kolo prijímacích skúšok
Ad revidendum, absolventi 2021!
Vo štvrtok 20. mája 2021 sa konala tradičná slávnostná rozlúčka s absolventmi školy. Najprv sa absolventi rozlúčili so svojimi pedagógmi a mladšími spolužiakmi a za posledného zvonenia školského zvonca opustili brány gymnázia.
V obradnej sieni Domu kultúry ich neskôr prijal pán primátor Ing. Ján Kurňava. Stretnutia sa zúčastnili aj riaditeľka Spojenej školy Mgr. Anna Kromková, zástupkyňa RNDr. Mária Semančíková a triedna profesorka IV. G Mgr. Daniela Krajgerová. Primátor mesta vyzdvihol rozhodnutie absolventov študovať práve v našom gymnáziu a poďakoval za výborné študijné výsledky, reprezentáciu školy v súťažiach a šírenie dobrého mena školy i mesta. Absolventi si zo stretnutia s primátorom odniesli upomienkové predmety.
Rozlúčka pokračovala v kinosále Domu kultúry, kde si absolventi po zaznení študentskej hymny Gaudeamus igitur a úvodných príhovoroch prevzali maturitné vysvedčenia a definitívne tak ukončili svoje stredoškolské štúdium. Pani riaditeľka ďalej odovzdala ocenenia a odmeny za študijné výsledky či úspešnú reprezentáciu školy. Knižné odmeny dostalo osem absolventov, ktorí zmaturovali s priemerom 1,00 - Sofia Eva Graindová, Kristína Kaňuková, Jessica Krempaská, Sophia Petra Krišáková, Peter Labovský, Samuel Petras, Alexandra Petrasová a Tímea Regecová. Cena riaditeľky školy bola udelená Sophii Petre Krišákovej za výborné študijné výsledky, vzornú dochádzku a príkladnú reprezentáciu školy – za úspešnú riešiteľku v súťaži iBobor a v krajskom kole geografickej olympiády; za 2. miesto v súťaži IHRA; 6. miesto v regionálnom kole súťaže Mladý Európan; 18. miesto
v súťaži Matboj; 80. miesto v medzinárodnej súťaži Fyziklání; 26. miesto v krajskom kole matematickej olympiády; účasť v krajskom kole SOČ. Prítomným sa prihovorili aj samotní absolventi a Katarína Kušniráková za tretiakov, ktorí prebrali žezlo najstarších žiakov v škole.Pocity šťastia a radosti vystriedali pocity smútku za bezstarostným študentským životom a Vy, milí absolventi, pomaličky zatvárate dvere našej školy. Vaša cesta ale nekončí, ba práve naopak, je to len začiatok novej etapy. Čaká Vás ešte mnoho nových dvier a my Vám želáme, aby každé, do ktorých vstúpite, boli tie pravé. Veľa šťastia a úspechov vo Vašom ďalšom živote!
19
Spolupráca s ÚPSVaR
Zástupcovia ÚPSVaR v Kežmarku žiakom maturitného ročníka aj v tomto školskom roku prostredníctvom informačnej a poradenskej služby poskytli poradenstvo zamerané
na informácie o možnostiach ďalšieho štúdia na vysokých školách, profesiách preferovaných v podmienkach regionálneho trhu práce, podmienkach správnej komunikácie s budúcim zamestnávateľom (ako správne napísať žiadosť o prijatie do zamestnania, motivačný list
a životopis, zásady telefonického uchádzania sa o pracovné miesto, zásady úspešného prijímacieho pohovoru), službách poskytovaných úradmi práce, sociálnych vecí a rodiny a o právach a povinnostiach absolventa po ukončení prípravy na povolanie. Osobné stretnutie nebolo možné kvôli pandemickej situácii uskutočniť, ale maturantom boli poskytnuté všetky potrebné informácie a dokumenty v elektronickej podobe.
Celoštátne kolo SOČ
Zelený Andel
Katedra ekochémie a rádioekológie FPV UCM v Trnave tento rok vyhlásila 4. ročník celoslovenskej súťaže na udelenie ceny "Zelený Andel" za najlepší projekt v oblasti Ochrany a obnovy životného prostredia, ktorá je určená žiakom všetkých ročníkov študijných odborov gymnázií, študijných a učebných odborov stredných škôl a konzervatórií, ktorí na škole spracovali projekt SOČ. Našu školu reprezentovali dve práce SOČ: Invázna vegetácia v Zamagurí autoriek Juliany Kolodzejovej a Ester Švientej a Mapovanie a život bobra európskeho (Castor fiber) v regióne Zamagurie autoriek Lucie Majerčákovej, Lenky Kováčikovej a Kataríny Kušnirákovej. Aj keď sa naše žiačky neumiestnili na ocenených miestach, je ich účasť na tejto súťaži jasným signálom, že našej škole záleží na kvalite životného prostredia.
Finančná akadémia
4. mája 2021 študenti maturitného ročníka ukončili cyklus Finančnej akadémie. V priebehu 6 stretnutí im boli lektormi spoločnosti Partners Group odprezentované témy o hospodárení, o bývaní, o poistení, o investovaní a o dôchodkoch.
Chceme sa poďakovať nielen lektorom, ale aj Nadácii Partners, pod záštitou ktorej prebiehali stretnutia Finančnej akadémie. Veríme, že takýmito aktivitami dokážeme ovplyvniť myslenie našich študentov a tým im pomôcť v ďalšom živote pri finančných rozhodnutiach.
Vynikajúci výsledok celoštátneho kola Stredoškolskej odbornej činnosti
Konečné poradie celoštátneho kola súťaže SOČ (Stredoškolskej odbornej činnosti) prinieslo veľký výsledok pre našu školu. Naše študentky Daniela Gurecková a Veronika Marhefková sa v súťažnom odbore Problematika voľného času umiestnili na skvelom 2. mieste. Ďalšie naše súťažiace Lenka Kováčiková, Katarína Kušniráková a Lucia Majerčáková získali štvrté miesto. V celoslovenskom meradle ide o vynikajúci úspech. Nikdy vo viac ako 40-ročnej histórii tejto súťaže nezískala naša škola takéto umiestnenie. Podarilo sa ho dosiahnuť dvojročnou tímovou prácou našich dievčat i pedagógov, ktorí sa im venovali. Môžeme smelo dúfať, že ho dokážeme zopakovať aj v ďalších ročníkoch súťaže.
Výborný výsledok Lucie Majerčákovej v celoštátnom kole Geografickej olympiády
Naša študentka Lucia Majerčáková sa po úspešnom krajskom kole predstavila na celoštátnom kole GO. Jej výsledné 8. miesto v konkurencii 79 najlepších na Slovensku je jasnou ukážkou, že svedomitou prácou a zanietením sa dá získať pekný výsledok. Neostáva teda nič iné, iba zablahoželať a popriať Lucii ďalšie krásne výsledky v jej štúdiu.Naša študentka Lucia Majerčáková sa po úspešnom krajskom kole predstavila na celoštátnom kole GO. Jej výsledné 8. miesto v konkurencii 79 najlepších na Slovensku je jasnou ukážkou, že svedomitou prácou a zanietením sa dá získať pekný výsledok. Neostáva teda nič iné, iba zablahoželať a popriať Lucii ďalšie krásne výsledky v jej štúdiu.
GYMPEL NEWS 2
Krajské kolo Matematickej olympiády
Napriek dištančnému spôsobu vzdelávania sa naše študentky odhodlali zúčastniť na krajskom kole MO a zabojovali. V kategórii B sa Zuzana Kromková z II.G umiestnila na 10. mieste a v kategórii C skončili Michaela Šlebodová a Martina Petrasová na delenom 33. mieste. Ich účasť a body, ktoré získali, budú spolu s nadobudnutými skúsenosťami pre nich určite impulzom do ďalšej práce.